Црква „Св. Димитриј“ - Побожје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црква Св. Димитрија - Побожје 01.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Координати 42°6′46″N 21°25′36″E / 42.11278° СГШ; 21.42667° ИГД / 42.11278; 21.42667Координати: 42°6′46″N 21°25′36″E / 42.11278° СГШ; 21.42667° ИГД / 42.11278; 21.42667
Место Побожје
Општина Чучер-Сандево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Архитектонски опис

Свети Димитриј — гробјанска црква во скопското село Побожје.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во долниот дел на селото, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Историските податоци навестуваат дека црквата постоела од средниот век, но срушена во буица во 1944 година. Во близина на старата била подигната нова градба. Остатоците на старата црква можат да се забележат.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Трифуноски, Јован Ф.; Трифуноски, Јован Ф. (1971). Скопска Црна гора : природна средина, прошлост, насеља, становништво и привреда : (са скицама, фотографијама и картом) = Skopska Crna Gora : antropogeographische Forschungen. Skopje: Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. OCLC 637308591.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]