Црква „Св. Димитриј“ - Ново Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Димитриј
Црква „Св. Димитриј“ - Ново Село (06).jpg

Црквата во 2022 година

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Новоселска
Местоположба

Координати 41°44′3.73″N 22°10′52.25″E / 41.7343694° СГШ; 22.1811806° ИГД / 41.7343694; 22.1811806Координати: 41°44′3.73″N 22°10′52.25″E / 41.7343694° СГШ; 22.1811806° ИГД / 41.7343694; 22.1811806
Место Ново Село
Општина Штип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Димитриј Солунски
Изградба 2012
Архитектонски опис

Св. Димитријцрква во преградието Ново Село, до градот Штип. Му припаѓа на Штипското архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА.

Историја[уреди | уреди извор]

Каменот темелник бил поставен на 1 август 2012 година.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Камен-темелник на нова црква во штипско Ново Село“. Утрински весник. Посетено на 9 август 2022.[мртва врска]