Црква „Св. Димитриј“ - Кавадарци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Димитриј Мироточиви
Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Местоположба
Населено место Кавадарци
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Изградба 19 век
Живопис 19 век
Зограф непознато
Архитектонски опис
Архитектонски тип трикорабна
Портал „МПЦ“

Свети великомаченик Димитриј е македонски православен христијански црковен храм, кој се наоѓа во во Кавадарци.

Централна парохиска црква била возобновена во 1834 година. Според народните преданија била делумно фрескоживописана во 1843 година од тогашни зографи за кои не постои никаков поточен запис. Олтарскиот простор повторно бил живописан од страна на зографската тајфа на Светозар Богдановски од Велес во 1995 година.

Според својата архитектурна форма таа е трикорабна базилика. Во црквата има два помошни олтари со иконостаси од јужната и северната страна. Едниот олтар е посветен на Св. вмч Димитрија, а другиот на Преподобна Параскева (Св. Петка). Иконите датираат од времето кога е возобновена црквата 1843 година, но зографите кои ги изработиле се непознати[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]