Црква „Св. Димитриј“ - Иловица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Св. Димитриј“
St. Demetrius Church (Iloivica) (2).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Иловица
Општина Босилово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Изградба 1796
Завршено 1915
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Св. Димитриј“христијански храм кој се наоѓа во селото Иловица, Општина Босилово.

Црквата за првпат била изградена во 1796 година и оваа црква била многу мала. Од оваа црква денеска има останато само неколку икони. Во текот на 1915 година храмот бил проширен и обновен.

Галерија[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]