Црква „Св. Димитриј“ - Златари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Димитриј
Црква „Св. Димитриј“ - Златари (02).jpg
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Трета ресенска
Местоположба

Карта

Место Златари
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Димитриј
Архитектонски опис

Црква „Св. Димитриј“ - главната црква во селото Златари, Општина Ресен.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]