Црква „Св. Димитриј“ - Зелениче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј
Αγίου Δημητρίου
Карта
40°37′23″N 21°30′24″E / 40.62306° СГШ; 21.50667° ИГД / 40.62306; 21.50667Координати: 40°37′23″N 21°30′24″E / 40.62306° СГШ; 21.50667° ИГД / 40.62306; 21.50667
МестоЗелениче, Леринско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типбазилика
Завршена1844
Управа
Архијерејско намесништвоАјтоско
ЕпархијаКостурска

Свети Димитриј (грчки: Αγίου Δημητρίου) — црква во селото Зелениче, Леринско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е гробишен храм изграден во 1844 г.[1] Претставува базилика, сместена источно од селото.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Σκλήθρο“. Visit Florina. Архивирано од изворникот на 2016-09-20. Посетено на 21 август 2016.
  2. „Ιεροί Ναοί“. Δήμος Αμυνταίου. Архивирано од изворникот на 2016-12-21. Посетено на 21 август 2016.