Црква „Св. Димитриј“ - Дуње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Великомаченик Димитриј
Saint Demetrius Church in Dunje Inscription.png

Ктиторскиот натпис

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба

Координати 41°15′28.5″N 21°41′22.6″E / 41.257917° СГШ; 21.689611° ИГД / 41.257917; 21.689611Координати: 41°15′28.5″N 21°41′22.6″E / 41.257917° СГШ; 21.689611° ИГД / 41.257917; 21.689611
Место Дуње
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Димитрија Солунски
Завршено 1864
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Великомаченик Димитриј — главна црква во прилепското село Дуње, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Биолското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е гробишен храм, сместен на западниот крај на селото. Според ктиторскиот натпис, храмот е подигнат и осветен од митрополитот Венедикт Византиски на 30 октомври 1864 г. Внатре е зачуван оригиналниот преродбенички иконостас. При градбата на црквата се користени антички архитектонски елементи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Св. Димитрија село Дуње“. Итар Пејо. Посетено на 25 јуни 2019.