Црква „Св. Димитриј“ - Добровница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црква „Св. Димитриј“ - Добровница 5.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кривопаланечко
Местоположба
Координати 42°16′23″N 22°19′33″E / 42.27306° N; 22.32583° E / 42.27306; 22.32583Координати: 42°16′23″N 22°19′33″E / 42.27306° N; 22.32583° E / 42.27306; 22.32583
Населено место Добровница
Општина Крива Паланка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј — главна селска и гробјанска црква во селото Добровница, Кривопаланечко.[1]

Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во Србиновско Маало, на влезот во средишниот дел на селото Добровница.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1930 година на темели на стар храм. Долго време, црквата не била осветена.[2] Се претпоставува дека стариот храм бил урнат од страна на Османлиите во 1689 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 41. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1973). Кривопаланачка област. Загреб: Хрватска академија на науките и уметностите. стр. 266.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]