Прејди на содржината

Црква „Св. Димитриј“ - Добровени

Координати: 40°56′55.3″N 21°35′53.2″E / 40.948694° СГШ; 21.598111° ИГД / 40.948694; 21.598111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Краварско-бачка
Местоположба

Карта

Координати 40°56′55.3″N 21°35′53.2″E / 40.948694° СГШ; 21.598111° ИГД / 40.948694; 21.598111
Место Добровени
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитрија Солунски
Завршено 1886
1927 (обновена)
Архитектонски опис

Свети Димитриј – главна селска црква во селото Добровени.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на влезот од селото, на десната страна од патот којшто води од селото Бач, на возвишение коиешто ѝ дава доминантна положба во однос на остатокот од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1886 година. Во Првата светска војна била разрушена до темел, по што била обновена на старите темели во 1927 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е со правоаголна основа и полукружна апсида на источната страна. Влезот се наоѓа на јужната страна и над него има ниша со фреска на којашто е прикажан Свети Димитрија Солунски.

Дворот на црквата е ограден со камена ограда и во него се сместени камбанаријата, селските гробишта и помошен објект. Камбанаријата е со квадратна основа и се издига над оградата во нејзиниот североисточен агол. Градена е од камен и е отоврена во нејзиниот горен дел во висина на ѕвоното. Покриена е со лимен кров.

Српски воени гробишта[уреди | уреди извор]

Веднаш до селските гробишта во дворот на црквата се сместени и српски воени гробишта. Имено, за време на Првата светска војна, во селото Добровени имало воена болница, па починатите војници биле погребувани на различни места во близина на селото. По завршувањето на војната, гробовите биле префрлени на нивното денешно место и на тој начин настанале гробиштата.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 12. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Добровени Архивирано на 1 декември 2021 г.“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]