Црква „Св. Димитриј“ - Глишиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Дмитриј

Поглед на новата црква

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Маренска
Местоположба

Карта

Координати 41°27′17″N 22°1′28″E / 41.45472° СГШ; 22.02444° ИГД / 41.45472; 22.02444Координати: 41°27′17″N 22°1′28″E / 41.45472° СГШ; 22.02444° ИГД / 41.45472; 22.02444
Место Глишиќ
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Изградба 1869
Архитектонски опис

Свети Димитриј — главна селска црква во кавадаречкото село Глишиќ.[1][2]

Таа се наоѓа во самото село, сместена под Горното Маало. Околу нејзе се сместени и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Старата црква била подигната во 1869 година.[2]

Старата селска црква била срушена и за жал не е сочувано ништо од неа. Поранешната црква била напуштена и скоро пред распаѓање. Поради тоа дошло до нејзино обновување во периодот 1982-2014 година, но за жал не е ништо сочувано од старата црква.[2][3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

По својата архитектурна форма, старата црква била еднокорабна, изградена и живописана во XIX.[2][3]

Црквата имала отворен трем од западната страна и дрвена таваница која била на распаѓање.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Пред обновата на црквата, на северниот ѕид во наосот на црквата било насликано Второто пришествие Христово (Страшниот суд). На јужниот ѕид фреските биле пред распаѓање, а биле сочувани само ликовите на Св. Зосим, Марија Египќанка и Св. Игнатиј.[3]

На иконостасот имало царски двери изработени во копаница со иконопис со следната содржина:[3]

Во останатите делови во наосот и олтарниот простор фреските биле уништени. Денес, од гореспоменатите фрески нема ништо сочувано.[3]

„Сија двери ја приложил Стојан Николов и син му Ило и внук му Лазо зограф Иоана Џиков от Осои и Спасе Ангелков от Гари 1869

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Цркви во Маренската парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 25 февруари 2018.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 „Културно и национално наследство на Кавадарци“. Институт за информатика. Архивирано од изворникот на 2014-02-25. Посетено на 25 февруари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]