Црква „Св. Димитриј“ - Волковија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитрија
Sv.Dimitrija-Volkovija (cropp).JPG

Црквата Свети Димитрија во селото Волковија

Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба
Населено место Волковија
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Изградба почеток на XIX век
Живопис 1852 (изработка на иконостасот)
Зограф Дичо Зограф
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитрија се наоѓа во селото Волковија во Општина Маврово и Ростуше во горниот дел на течението на реката Радика. Црквата се наоѓа на падината под селото, во правец на северозапад. Таа е изградена во почетокот на XIX век, за што сведочи живописот, иконите, црковните книги во неа, како и самата градба. Во 1852 година, Дичо Зограф го изработил иконостасот.[1] Градбата на црквата е едно корабна со купола за камбана на средината. Црковниот светец е Свети Димитрија, што е и селска слава на селото Волковија. Покрај за Митровден (7 ноември), голем собор во црквата се одржува и за Водици (Богојавление, 19 јануари).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ИКОНОПИСНОТО ТВОРЕШТВО НА ДИЧО ЗОГРАФ ВО СКОПЈЕ И СКОПСКИОТ РЕГИОН“. Премин. Посетено на 2011-01-09.

Галерија[уреди | уреди извор]