Црква „Св. Димитриј“ - Будимирци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црква „Св. Димитриј“ - Будимирци.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Старавинска
Местоположба

Координати 41°02′13.7″N 21°44′33.9″E / 41.037139° СГШ; 21.742750° ИГД / 41.037139; 21.742750Координати: 41°02′13.7″N 21°44′33.9″E / 41.037139° СГШ; 21.742750° ИГД / 41.037139; 21.742750
Место Будимирци
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитрија Солунски
Завршено 1860
2000 (обновена)
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Свети Димитриј – манастирска црква на Трновскиот манастир, Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1860 година, но била разрушена во 1918 година, па била обновена во 2000 година.[1]

Во внатрешноста на црквата се наоѓа фотографија на Стојанка Ајдерова, која била иницијатор за изградба на црквата.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е мала еднокорабна со четириаголна основа и полукружна апсида на источната страна. Влезот е сместен на западната страна, а непосредно над влезната врата има вдлабнат крст.[2] Над крстот има ниша во којашто се наоѓаат две помали икони во лоша состојба, од кои на едната е насликан Свети Димитриј како јава коњ, а на другата е прикажана Богородица со Исус. Црквата е еднокорабна. Внатрешноста на црквата не е зографисана, но изобилува со бројни икони и слики закачени по ѕидовите. Иконостасот содржи два реда со икони над ѓаконовите порти и царските двери.

Камбанаријата на црквата е со квадратна основа и се состои од два дела. Долниот дел има нешто поголема основа и на неговата јужна страна е сместен влезот. Горниот дел е подолг и во висина на ѕвоното има по една отворена монофора на секоја страна.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Трново“. Мој Роден Крај.
  2. Будимирци – мариовско село во прегратките на Ниџе планина“. Оф Роуд - Македонија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]