Црква „Св. Димитриј“ - Богдево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црква „Св. Димитриј“ - Богдево.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба

Карта

Координати 41°44′39.4″N 20°41′57.1″E / 41.744278° СГШ; 20.699194° ИГД / 41.744278; 20.699194Координати: 41°44′39.4″N 20°41′57.1″E / 41.744278° СГШ; 20.699194° ИГД / 41.744278; 20.699194
Место Богдево
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Архитектонски опис

Свети Димитриј — главна селска црква во горнореканското село Богдево.[1] Црквата е сместена во крајниот северозападен од селото, на неколку стотина метри од неколкуте преостанати куќи.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е со четириаголна основа и е поделена во два дела. Предниот дел е помал, со понизок кров и е сместен на самиот влез од црквата. Неговите ѕидови се варосани и е покриен со ќерамиди. Вториот и главен дел е значително поголем и во него всушност е сместена внатрешноста на црквата. Тој е изграден од камен и е покриен со лимен кров. На источната страна, црквата завршува со петаголна апсида. Камбанаријата се издига над почетокот на главниот дел. Таа е со осумаголна основа, при што јужната, северната, западната и источната страна се со поголема основа и на секоја од нив има по еден прозорец во облик на издолжен правоаголник. Дворот на црквата е ограден со камена ограда.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 55. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]