Црква „Св. Димитриј“ - Безово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црквата „Св. Димитриј“ во Безово (5).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Прва струшка
Местоположба
Координати 41°19′44.4″N 20°36′3.1″E / 41.329000° СГШ; 20.600861° ИГД / 41.329000; 20.600861Координати: 41°19′44.4″N 20°36′3.1″E / 41.329000° СГШ; 20.600861° ИГД / 41.329000; 20.600861
Населено место Безово
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј — главна селска црква во дримколското село Безово.[1]

Црквата се наоѓа во самото село, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]