Црква „Св. Димитрија“ - Гостивар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стара слика на црквата
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Димитрија
Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Гостиварска
Местоположба
Населено место Гостивар
Општина Гостивар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Димитрија Солунски
Изградба 1840
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата Свети Димитрија е црква во Гостивар. Изградена е во 1840 година[1]. Била ограбувана преку 10тина пати во последните години.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 "По десетти пат ограбена црквата „Св. Димитрија“" (македонски). Утрински Весник. 09 февруари 2008. конс. 2010-04-30. 
Стар крст пронајден во дворот на црквата Св. Димитрија. Откриен е во 1840 година