Црква „Св. Ѓорѓи“ - Блаце

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Црква „Св. Георги"- Блаце)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети вмч. Георгиј
Sv.Georgi in Blace.JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба
Населено место Блаце (Тетовско)
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георгиј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата Свети великомачеик Георгиј е една од трите селски цркви во тетовското село Блаце. Патронот на црквата е Свети Георгиј, кој се одбележува на 16 ноември[1].

Наводи[уреди | уреди извор]