Црква „Св. Вознесение“ - Вепрчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свето Вознесение
Св. Вознесение - Вепрчани.JPG

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба
Место Вепрчани
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба XIII-XIV век
Архитектонски опис

Свето Вознесениемакедонски православен храм во селото Вепрчани во областа Мариово. Сместена е во крајниот западен дел на селото на самиот крај на долот. Нејзината градба е многу стара и за неа постојат разни претпоставки кои наведуваат дека таа е изградена во XIII, XIV или XVI век. Во нејзината внатрешност има два столба, а имало и неколку плочи со стари натписи кои се проучувани од истражувачите од заводот и музејот во Прилеп. При нејзината градба покрај обичниот камен се употребувале и плочи со антички натписи пронајдени на остатоците од стари населби во околината. Патрониот празник на црквата Спасовден е и селска слава на Вепрчани, но поради поширокиот простор и подобрите услови прославата и општонародниот собор се одржуваат во манастирската црква „Свети Димитрија“ која што се наожа веднаш над самото село. Пред самата црква има покриен трем со трпеза, а во дворот на црквата се и селските гробишта, кои имаат карактеристичен изглед со своите мали димензии поткренати над земјата, заради тоа што телата на покојниците биле закоповуани без сандаци.

Наводи[уреди | уреди извор]