Црква „Св. Власиј“ - Штип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Власиј епископ севастиски
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Штипска
Местоположба
Место Штип
Општина Штип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Власиј
Изградба IV век
Ктитор Станислав
Архитектонски опис

Свети Власиј епископ севастиски — поранешна црква, сега во остатоци која се наоѓа на западната падина на ридот Исар во Штип[1]. Црквата се спомнува во старите извори и во литературата. Нејзин ктитор бил челникот Станислав, кој во 1377 година ја приложил на светогорскиот манастир Хиландар[2]. Долго време за црквата не се знаело, сè додека не започнале конзерваторски работи на Исарот во 2009 година[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. В. Петковић, Преглед црквених споменика кроз повесницу српског народа, Београд, 1950
  2. К. Балабанов, Постојана галерија на икони во црквата „Успение на св. Богородица“ во Ново Село – Штип, Штип, 1972
  3. „Под штипскиот Исар откриен тунел долг 200 метри и темели на црквата свети Власиј од 14- от век“. Канал 5. 9 мај 2009. Посетено на 2010-05-14.