Црква „Св. Великомаченичка Петка“ - Дебар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Великомаченичка Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Карта

Координати 41°31′43″N 20°31′46″E / 41.52861° СГШ; 20.52944° ИГД / 41.52861; 20.52944Координати: 41°31′43″N 20°31′46″E / 41.52861° СГШ; 20.52944° ИГД / 41.52861; 20.52944
Место Дебар
Општина Дебар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба XIX век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Света Великомаченичка Петка — помала црква во градот Дебар, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа на познатата велигденска ливада, каде некогаш велигденското оро се виело една недела.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во населбата Варош, во горниот дел на градот Дебар, во близина на поголемата црква „Успение на Пресвета Богородица“.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во текот на XIX век.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Претставува мала црква, изградена на терасеста површина. Црквата претставува еднокорабна градба, на која од западната страна е додадена затворена припрата, преку која се влегува во внатрешноста на црквата.[4]

Црквата е градена од камен и е покриена со лим, и надворешно на среде црква е поставена купола изработена со лим.

Пред влезот во припратата е поставена метална конструкција со една камбана.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 35.
  2. „Богослужба во црквата „Света Петка" во стариот дел на Дебар, каде со векови се виело велигденското оро“. МИА. Архивирано од изворникот на 2022-12-10. Посетено на 2022-12-10.
  3. „archive.ph“. archive.ph. Архивирано од изворникот на 2012-07-29. Посетено на 2022-12-10.
  4. Дебарско-кичевска епархија: 1967-2017 (македонски јазик). Охрид: Дебарско-кичевска епархија. 2017. стр. 573. ISBN 978-608-4657-34-7.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]