Црква „Св. Василиј Велики“ - Грнчиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Василиј Велики

Фреска во црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Местоположба

Карта

Место Грнчиште
Општина Градско
Општи податоци
Архитектонски опис

Св. Василиј Великипреродбеничка православна црква во велешкото село Грнчиште, Општина Градско. Ѝ припаѓа на Повардарската епархија на Македонската православна црква.[1]

Сместена е на јужниот крај на селото. Изградена е во XIX век, кога е и живописана и од кога датираат иконите.[1] На почетокот на XXI век била во рушевини.[1][2][3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Печков, Петар. „Цркви оставени само на божја милост“. Ти реков ми рече. Посетено на 22 јануари 2019.
  2. „Парохија Градско - цркви и манастири“. Повардарска епархија. Посетено на 16 февруари. Занемарен непознатиот параметар |дата= (help); Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  3. „Дел од црквите во велешко останаа само на фотографии (фото)“. Ти Реков Ми Рече - Сè за мојот Велес. Посетено на 24 јуни 2016.