Црква „Св. Варвара“ - Долно Добреноец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Варвара
Викиекспедиција во Копачка 297.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Втора кичевска
Местоположба

Координати 41°30′04.06″N 20°53′45.73″E / 41.5011278° СГШ; 20.8960361° ИГД / 41.5011278; 20.8960361Координати: 41°30′04.06″N 20°53′45.73″E / 41.5011278° СГШ; 20.8960361° ИГД / 41.5011278; 20.8960361
Место Долно Добреноец
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Варвара
Изградба 2000
Архитектонски опис

Света Варвара — главна селска црква во селото Долно Добреноец.[1]

Црквата се наоѓа на крајот на селото Долно Добреноец и околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелникот на црквата бил поставен и осветен во 2000 година од страна на митрополитот г. Тимотеј. Изградбата на црквата е во тек.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-01-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]