Црква „Св. Богородица Казанџиска“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Предхристијански и византиски споменици во Солун
светско наследство на УНЕСКО
THES Panaghia Chalkeon 5944.JPG
Црква Панагиja Халкеон
Критериумi, ii, iv
Навод456
Запис1988 (12 заседание)
Координати40°38′N 22°56′E / 40.633° СГШ; 22.933° ИГД / 40.633; 22.933

Света Богородица Казанџиска (англиски: Παναγία Χαλκέων, Панагија Халкеон) — црква кој се наоѓа во Солун, Егејска Македонија, северно од Вија Егнација. Изградена во XI век, од страна на лангобардскиот катепан Христофор, врз паганскиот храм кој бил посветен на Хефест — богот на ковачите. На ова подрачје продолжиле да работат казанџиите[1]. Во времето на Османлиското Царство, црквата била претворена во џамија.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Thessaloniki History - Arhaeology - Tourism", by Rekos Ltd, ISBN 960-7167-66-X

Координати: 40°38′12.51″N 22°56′37.45″E / 40.6368083° СГШ; 22.9437361° ИГД / 40.6368083; 22.9437361