Црква „Св. Богородица“ - Пиперово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
ЕкспедицијаЛакавичко 12.jpg

Поглед на црквата „Св. Богородица“ во селото Пиперово

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Осма приградска штипска
Местоположба

Координати 41°34′36″N 22°16′08″E / 41.57667° СГШ; 22.26889° ИГД / 41.57667; 22.26889Координати: 41°34′36″N 22°16′08″E / 41.57667° СГШ; 22.26889° ИГД / 41.57667; 22.26889
Место Пиперово
Општина Штип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба околу 930
Завршено околу 1930
Осветување околу 1930
Архитектонски опис

Света Богородица — манастирска црква во селото Пиперово.[1] Се наоѓа на почетокот на селото, а околу нејзе се наоѓаат и други помошни објекти. Манастирската црква е изградена и осветена во 1930 година.

Дел од манастирските објекти

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]