Црква „Св. Богородица“ - Душегубица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Викиекспедиција во Копачка 238.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Втора кичевска
Местоположба

Координати 41°29′39.08″N 20°48′52.92″E / 41.4941889° СГШ; 20.8147000° ИГД / 41.4941889; 20.8147000Координати: 41°29′39.08″N 20°48′52.92″E / 41.4941889° СГШ; 20.8147000° ИГД / 41.4941889; 20.8147000
Место Горна Душегубица
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис

Света Богородица — главна селска црква на двете села, Долна и Горна Душегубица.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена помеѓу двете села, на самиот асфалтен пат, помеѓу Долна и Горна Душегубица.

Историја[уреди | уреди извор]

Иконостасот во црквата е изработен од резбарите Васил и Петко од селото Гари.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]