Црква „Св. Богородица“ - Драгобраште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Местоположба

Координати 41°53′52″N 22°35′55″E / 41.89778° СГШ; 22.59861° ИГД / 41.89778; 22.59861Координати: 41°53′52″N 22°35′55″E / 41.89778° СГШ; 22.59861° ИГД / 41.89778; 22.59861
Место Драгобраште
Општина Виница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Завршено 1883
Осветување 1883
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна базилика
Стил преродбенички

Св. Богородица (или Успение па Пресв. Богородица) — православна црква во виничкото село Драгобраште, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Кочанското архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е изградена и осветена во 1883 г.[1] Се наоѓа во Чукарлиското Маало и претставува трикорабна базилика со рамни дрвени тавани, изработени од месни мајстори. Вкопана прилично длабоко во земјата, така што од јужната страна во самата црква водат пет скалила. На еден аголен камен, вѕидан во фасадата на црквата се испишани имињата на ктиторите: „1883 ЛЕТО ТИТОРI АТАNАС СОКОЛ АNГЕЛ ПА (ПА?) КОСТАДИ“. На иконостасот во црквата има 58 икони, работени претежно кон крајот на XIX век. Голем дел од нив не се досликани, но неколку од нив се дело на познатиот мијачки иконописец Андон Петров од Гари.[1]

Во оваа црква се одбележува селската слава Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Цркви и манастири“. Музеј на град Виница. Посетено на 1 декември 2021. Архивирано на 13 април 2014 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]