Прејди на содржината

Црква „Св. Богородица“ - Градиште

Координати: 42°12′50″N 22°04′03″E / 42.21389° СГШ; 22.06750° ИГД / 42.21389; 22.06750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Богородица
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба

Карта

Координати 42°12′50″N 22°04′03″E / 42.21389° СГШ; 22.06750° ИГД / 42.21389; 22.06750
Место Градиште
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Архитектонски опис

Св. Богородицаправославна црква во некогашното кавадаречко село Градиште, денес во атарот на Конопиште. Му припаѓа на Кавадаречкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.

Храмот ги нема надворешните симболи на црква — крст, камбанарија или олтарна апсида. Изграден е насликан во XIX век, иако за ова нема писмени податоци. Претставува еднокорабна градба со покрив на две води. Живописот е поделен во две подрачја — во првото се фигури на светци во полн раст, а во второто се претставени мноштво композиции. И фреските, и самиот храм секој ден се во фаза на уништување.[1][2]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Св. Богородица, с. Дреново“. Културно и национално наследство на Кавадарци. Посетено на 21 мај 2016.[мртва врска]
  2. „Ваташка парохија - цркви и манастири“. Повардарска епархија. 21 мај 2016. Посетено на 15 февруари 2014.