Црква „Св. Богородица“ - Горни Манастирец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Црква „Св. Богородица“ - Горни Манастирец 2.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°37′03.83″N 21°11′35.41″E / 41.6177306° N; 21.1931694° E / 41.6177306; 21.1931694Координати: 41°37′03.83″N 21°11′35.41″E / 41.6177306° N; 21.1931694° E / 41.6177306; 21.1931694
Населено место Горни Манастирец
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Богородица — главна селска црква во поречкото село Горни Манастирец.[1]

Црквата се наоѓа на самиот пат кон селото. Во дворот на црквата се наоѓаат и селските гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]