Црква „Св. Богородица“ - Возарци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Богородица

Поглед на црквата со камбанаријата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Маренска
Местоположба

Карта

Координати 41°25′20″N 21°55′47″E / 41.42222° СГШ; 21.92972° ИГД / 41.42222; 21.92972Координати: 41°25′20″N 21°55′47″E / 41.42222° СГШ; 21.92972° ИГД / 41.42222; 21.92972
Место Возарци
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Архитектонски опис

Света Богородица — главна селска црква во кавадаречкото село Возарци.[1][2]

Таа се наоѓа над самото село, на десниот брег на Црна Река, а под нејзе се наоѓаат самите селски гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Цркви во Маренската парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 10 февруари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]