Црква „Св. Богородица“ - Бојанчиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба

Карта

Координати 41°15′32″N 22°1′27″E / 41.25889° СГШ; 22.02417° ИГД / 41.25889; 22.02417Координати: 41°15′32″N 22°1′27″E / 41.25889° СГШ; 22.02417° ИГД / 41.25889; 22.02417
Место Бојанчиште
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Изградба XIX век
Живопис 1865
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Света Богородица — главна селска црква во селото Бојанчиште.[1][2]

Црквата е сместена на височинка на излезот од селото. Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е подигната во текот на XIX век, а била фрескоживописана во 1865 година. Ова го пишува во натписот над западната страна од гредата меѓу наосот и припратата. Натписот гласи:[2]

„1865 месец маја на ден 12 мајстор Спасе од Деборската каза и Доне брат Негров од село Гари


Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата е еднокорабна со изведена рамна дрвена таваница. Има изграден трем од јужната и западната страна.[2][3]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата е фрескоживописана од зографите Спасе и Доне, брат Негров од селото Гари - Дебарска каза. Состојбата на фрескоживописот е во состојба на распаѓање, а самата црква дава изглед на запуштен објект.[2][3]

Фреските од првата зона се во цел раст и се насликани високо над седиштата. Втората зона ја исполнуваат повеќе сцени и композиции од животот на Исус Христос.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Цркви во Ваташката парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 4 февруари 2018.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Културно и национално наследство на Кавадарци“. Институт за информатика. Посетено на 4 февруари 2018.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]