Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Бегниште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
Црква „Св. Богородица“ - Бегниште.jpg

Поглед на црквата со камбанаријата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Маренска
Местоположба
Координати 41°24′6.4″N 21°57′21″E / 41.401778° N; 21.95583° E / 41.401778; 21.95583Координати: 41°24′6.4″N 21°57′21″E / 41.401778° N; 21.95583° E / 41.401778; 21.95583
Населено место Бегниште
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 1881
Живопис 1881
Зограф Вангел, Никола и Коста Анастасович
Архитектонски опис
Архитектонски тип трокорабна
Портал „МПЦ“

Рождество на Пресвета Богородица — главна селска црква во кавадаречкото село Бегниште.[1][2]

Таа се наоѓа во самото село, сместена под Тренчевското Маало.

Историја[уреди | уреди извор]

Подигната и живописана е во 1881 година, од браќата Вангел, Никола и Коста Анастасович од Крушево. Ова го потврдува натписот кој се наоѓа над северниот влезод внатрешната страна на црквата. Друг натпис во црквата се наоѓа над западниот влез одвнатре во црквата кој гласи:[2]

„Петре Андон епитроп на времето неино сеп. м. се стори за цркфата се изписа в лето 1880 и маиа 6“

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата има големи димензии и по својата архитектурна форма таа е трокорабна со два реда колони.[3]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Целата црква е живописана.[3]

Во првата зона на јужниот ѕид е прикажано Второто пришествие (Страшниот суд), а над него е Жртва Аврамова, Рождество на Св. Јован Крстител и Гозбата на царот Ирод. На северниот ѕид во првата зона се стоечки фигури, а во втората Каменувањето на архиѓакон Стефан, Христос и Самаријанката на бунарот и Христос им се јавува на апостолите на море. Во олтарниот простор се светите архијереи, а над нив Богородица Ширшаја. На јужната страна е насликана композицијата Причестување на апостолите, а на спротивната Воведение Богородично.[3]

На иконостасот има царски двери изработени од непознат копаничар.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Маренската парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 5 февруари 2018.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Културно и национално наследство на Кавадарци“. Институт за информатика. Посетено на 5 февруари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]