Црква „Св. Благовештение“ - Бањане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свето Благовештение
Црква „Св. Благовештение“ - Бањане 02.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 42°7′42″N 21°22′2″E / 42.12833° СГШ; 21.36722° ИГД / 42.12833; 21.36722Координати: 42°7′42″N 21°22′2″E / 42.12833° СГШ; 21.36722° ИГД / 42.12833; 21.36722
Населено место Бањане
Општина Чучер-Сандево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Благовештение
Архитектонски опис

Свето Благовештение — селска црква во скопското село Бањане, Македонија.[1] Прогласена е за споменик на културата на Македонија.

До црквата води земјен пат, кој се двои над манастирот „Св. Никита“ и поминува покрај црквата „Св. Богородица“.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена над самото село Бањане, на падините на Скопска Црна Гора. Црквата е потешко пристапна.[2]

Околу црквата се наоѓа простран комплекс со зачувана дабова шума. Во минатото, шумата била манастирска.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е стара, најверојатно и средновековна. Во минатото претставувала манастир со свој комплекс. Манастирот го посетувале и христијаните од денешното албанско село Блаце. Селото Никиштане претставувало метох на манастирот.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован Ф.; Трифуноски, Јован Ф. (1971). Скопска Црна гора : природна средина, прошлост, насеља, становништво и привреда : (са скицама, фотографијама и картом) = Skopska Crna Gora : antropogeographische Forschungen. Skopje: Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. OCLC 637308591.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]