Прејди на содржината

Црква „Св. Бессребреници“ - Дервешани

Координати: 41°6′7.8″N 23°37′20.4″E / 41.102167° СГШ; 23.622333° ИГД / 41.102167; 23.622333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Бессребреници
Ἁγίων Ἀναργύρων
Карта
41°6′7.8″N 23°37′20.4″E / 41.102167° СГШ; 23.622333° ИГД / 41.102167; 23.622333
МестоДервешани, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типкрстокуполна базилика
Завршена1968
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Бессребреници Кузман и Дамјан или Свети Врачи (грчки: Άγιοι Ανάργυροι) — црква во селото Дервешани, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Црквата се наоѓа во источниот крај на селото. Изградена е во 1968 г. и осветена на 15 септември 1991 г. од митрополитот Максим Серски. На почетокот на XXI век е обновена и изградена е камбанарија. Храмот е живописан со фрески во византиски стил.[1] Градбата претставува крстокуполна базилика.

Во парохијата влегуваат и црквите „Успение на пресв. Богородица“ и „Св. Никола“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Ὁ Ἱερός Ναός τῶν Ἁγίων Ἀναργύρων“. Посетено на 16 октомври 2019. Занемарен непознатиот параметар |издател= (help)