Црква „Св. Атанасиј“ - Чирак (1750)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј
Άγιος Αθανάσιος
МестоЧирак, Гребенско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1750
Управа
ЕпархијаШишанско-сачишка

Свети Атанасиј (грчки: Αγίου Αθανασίου) — црква во селото Чирак, Гребенско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Шишанско-сачишката епархија на Цариградската патријаршија. Таа е негов главен храм.

Црквата е изградена околу 1750 г. врз темелите на постар храм на сретселото. Претставува правоаголна базилика. Во 1950 г. е реставрирана.[1] Камените канделабри во црквата се дело на Георгиос Лазос Вранкас.[2]

На 300 м јужно од оваа црква е истоимениот храм „Св. Атанасиј“ од 1500 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Το Χωριό μας (σήμερα και χθες)“. Άγιος Κοσμάς. Архивирано од изворникот на 2014-05-02. Посетено на 2 мај 2014.
  2. „Τα Μαστόρια-Οι τεχνίτες της Πέτρας“. Άγιος Κοσμάς Γρεβενών. Архивирано од изворникот на 2014-05-01. Посетено на 1 мај 2014.