Црква „Св. Атанасиј“ - Сливница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција Преспа 341.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба
Координати 40°57′54″N 21°04′20″E / 40.96500° СГШ; 21.07222° ИГД / 40.96500; 21.07222Координати: 40°57′54″N 21°04′20″E / 40.96500° СГШ; 21.07222° ИГД / 40.96500; 21.07222
Населено место Сливница
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј (позната и како Свети Атанас) — селска црква во преспанското село Сливница, Македонија.[1]

Поглед на црквата од патот

Се наоѓа покрај патот Макази-Маркова Нога, на 500 метри северозападно од селото. Нема податок за нејзината изградба, но се претпоставува дека потекнува од периодот на XIX век.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Јовановски, Владо (2005) (на македонски). Населбите во Преспа. Скопје: Ѓурѓа. стр. 291. ISBN 9789989920554. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/%D0%9D%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%B2%D0%BE_%D0%9F%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BF%D0%B0.pdf. посет. 25 декември 2016 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]