Црква „Св. Атанасиј“ - Секирци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Секирци 6.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Долненско-секиречка
Местоположба
Координати 41°28′44.6″N 21°24′36.3″E / 41.479056° N; 21.410083° E / 41.479056; 21.410083Координати: 41°28′44.6″N 21°24′36.3″E / 41.479056° N; 21.410083° E / 41.479056; 21.410083
Населено место Секирци
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Завршено 1858
Осветување 2 мај 1858
Живопис 1920
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј – главна и едиствена селска црква во селото Секирци.[1] Сместена е во крајниот западен дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1858 година и била осветена на 2 мај истата година од страна на пелагонискиот митрополит Бенедикт Византиски. Внатрешноста била зографисана во 1920 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е еднокорабна, со правоаголна основа и полукружна апсида на источната страна.[2] Храмот има влез на јужната страна и над него има ниша со фреска на Богородица со Исус. Кон западниот ѕид е дограден помошен објект во правец на протегање север-југ. Живописот во внатрешноста е дело на зографот Станко Цветков, чие име се среќава на натписот на западниот ѕид до приказот на Атанасиј Александриски, каде што е потпишан како „Зограф Стојан од Крушево“.[3]

Дворот на црквата е ограден со метална ограда и во него се сместени камбанаријата и селските гробишта. Камбанаријата се издига непосредно од десната страна од влезот во дворот на црквата. Таа има квадратна основа со по една монофора на секоја страна во горниот дел. Влезот во камбанаријата се наоѓа на јужната страна. Од запатниот ѕид се забележува дека цоклето било соѕидано од камен, а останатиот дел од тули.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 18. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Црква „Свети Атанасиј“, село Секирци“. OldPrilep. 26 јануари 2015.
  3. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуствo. стр. 176–177.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]