Црква „Св. Атанасиј“ - Ропотово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Ропотово.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Ропотовска
Местоположба

Координати 41°27′43″N 21°22′32.2″E / 41.46194° СГШ; 21.375611° ИГД / 41.46194; 21.375611Координати: 41°27′43″N 21°22′32.2″E / 41.46194° СГШ; 21.375611° ИГД / 41.46194; 21.375611
Место Ропотово
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изградба 10 октомври 2016
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — манастирска црква во изградба на Ропотовскиот манастир.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелник за изградба на црквата бил поставен на 10 октомври 2016 година од страна митрополитот на Преспанско-пелагониската епархија г. Петар.[1][2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата се очекува да биде крстокуполен храм со полукружна апсида на источната страна и две полукружни крила на северната и јужната страна. Влезот се очекува да биде сместен на западната страна. Објектот се гради од тули.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]