Црква „Св. Атанасиј“ - Ракле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Ракле.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Плетварско-беловодичка
Местоположба
Координати 41°25′18.6″N 21°44′47.7″E / 41.421833° N; 21.746583° E / 41.421833; 21.746583Координати: 41°25′18.6″N 21°44′47.7″E / 41.421833° N; 21.746583° E / 41.421833; 21.746583
Населено место Ракле
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Завршено средина на 19 век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасијцрква во селото Ракле.[1] Сместена е во западниот дел од селото, на височина и која и овозможува доминантна положба во однос на остатокот од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во средината на 19 век, а била живописана во 1864 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фреска на Богородица Ширшаја

Градбата на црквата претставува трикорабен храм со полукружна апсида на источната страна.[2] На јужната страна на црквата има припрата, каде е сместен влез над кој има ниша со фреска на кој е претставен Атанасиј Александриски. Објектот во целост е обоен во бела боја.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 20. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Црква „Св. Атанасиј“, село Ракле“. OldPrilep. 11 декември 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]