Црква „Св. Атанасиј“ - Прждево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Прждево.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Координати 41°25′06″N 22°09′54″E / 41.41833° СГШ; 22.16500° ИГД / 41.41833; 22.16500Координати: 41°25′06″N 22°09′54″E / 41.41833° СГШ; 22.16500° ИГД / 41.41833; 22.16500
Место Прждево
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1858
Живопис 1878
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Света Атанасиј — главна селска црква во демиркапиското село Прждево, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа на еден од благите ридови во самото село, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во јужниот дел од селото на една височинка, со што црквата преовладува во самото село.[2] Храмот е сместен во Горно Маало.[3]

До црквата се стигнува преку земјен пат, кој започнува меѓу последните куќи во селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата изградила во 1858 година, што е запишано во натпис на една мермерна плоча поставена на источната фасада.[2] Била подигната на темели на постар храм, кој бил срушен од муслиманите при нивното населување во селото.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Според својот архитектонски облик, црквата е трикорабна, чии кораби се создадени преку два реда колони. Средишниот кораб повисоко се издига од страничните и сите три имаат рамни таваници украсени со обоени квадратни полиња. На источната страна од надвор црквата има нагласени три апсиди, од кои средишната е олтарната, а страничните две се од проскомидијата на северната и ѓаконикот на јужната страна. Главниот влез во црквата е од западната страна, а има и спореден од северната.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата добила фрескоживопис во 1878 година, што може да се потврди од зографите со написот кој гласи „од рацете на браќата сликари Вангел, Никола и Коста Анастасович зографи од село Крушево во лето 1878 декември 14“.[2]

Фрескоживописот е распореден во три зони и изобилува со сцени од стариот и новиот завет. Иконостасот го краси големиот крст со распетието Христово изработен во копаница со две ламји лево и десно од него.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Повардарска епархија - Демиркаписка парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-08-26.
  3. 3,0 3,1 Радовановиќ, Воислав (1924). Тиквеш и Раец. Белград. стр. 328.
  4. „Стратегија за развој на туризмот во Општина Демир Капија 2020-2024“ (PDF). Општина Демир Капија. Посетено на 29 септември 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]