Прејди на содржината

Црква „Св. Атанасиј“ - Пилорик

Координати: 40°49′10″N 22°24′49″E / 40.81944° СГШ; 22.41361° ИГД / 40.81944; 22.41361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј
Άγιος Αθανάσιος
Црквата од југ
Карта
40°49′10″N 22°24′49″E / 40.81944° СГШ; 22.41361° ИГД / 40.81944; 22.41361
МестоПилорик, Ениџевардарско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Стилпреродбенички
Изградбапочеток на XIX век
Управа
Архијерејско намесништвоПазарско
ЕпархијаВоденско-постолско-мегленска

Свети Атанасиј (грчки: Άγιος Αθανάσιος) — преродбеничка црква во селото Пилорик, Ениџевардарско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Воденско-постолско-мегленската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата од северозапад

Црквата е гробишен храм во западниот крај на селото, изграден на почетокот на XIX век. Претставува трикорабна базилика со нартекс, женска црква, полукружна апсида и трем на југ. Изградена е од камења, делкани на четирите агли. Таванот е резбан, со претстава на Христос Седржител од 1886 г. Резбаниот многуаголен иконостас има икони од 1846 г. На гробиштата има стари округли крстови од камен.[1]

Сè до изградбата на црквата „Успение на пресв. Богородица“ во 1860 г., православното население на Пазар одело во оваа црква.[2]

Црквата е прогласена за историски споменик на 23 февруари 1995 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/58109/1331/5-1-1995 - ΦΕΚ 117/Β/23-2-1995“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-04-23. Посетено на 20 октомври 2014.
  2. Αποστολίδου, Γεσθημανή. „Τα Γιαννιτσά ... χθες και σήμερα“. стр. 38. Посетено на 16 јануари 2020.