Црква „Св. Атанасиј“ - Оризари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоимената црква во Скопје, погл. Црква „Св. Атанасиј“ - Ѓорче Петров.
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Оризарска
Местоположба
Координати 41°55′19″N 22°26′48″E / 41.92194° СГШ; 22.44667° ИГД / 41.92194; 22.44667Координати: 41°55′19″N 22°26′48″E / 41.92194° СГШ; 22.44667° ИГД / 41.92194; 22.44667
Место Оризари
Општина Кочани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изградба XIX век
Осветување 1848
Архитектонски опис

Св. Атанасиј Великиправославна црква во кочанското село Оризари. Му припаѓа на Кочанското архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е изградена некаде кон средината на XIX век и осветена на 24 април 1848 г. Подоцна е делумно разрушена од Турците и обновена во 1876 г. Иконите се изработени во 1875 година од зографот Исаија Макриев Фрчковски од Галичник и непознати автори. Храмот не е живописан.[1]

Иконостасот е висок, со три реда икони, конструиран веројатно во 1875-76 г. Во царскиот ред се поставени десет икони (од југ кон север): Свети Ѓорѓи, Архангел Михаил, Свети Јован Крстител, Исус Христос Седржител, Богородица Елеуса, Свети Атанасиј Александриски, Свети Димитрија, Свети Харалампиј и Свети Никола. На иконите нема потпис на иконописецот, но годината 1850 е напишана на иконите на св. Харалампиј и св. Никола. Се претпоставува дека се изработени од Димитар Зограф од Самоков заради стилските особености. Горните два реда икони и царските двери се дело на Никола Михајлов од Крушево.[2] Негово дело е и големиот надиконостасен крст со распетието.[3] Автор на иконите на северната и јужната врата на иконостасот е Исаија Фрчковски, кој ги изработил во 1875-76 г. при обновувањето на црквата.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Оризарска парохија“. Брегалничка епархија. Посетено на 1 декември 2021.
  2. 2,0 2,1 Проблеми на изкуството, томове 37–38. БАН. 2004. стр. 49.
  3. Ајтовска, Љубинка, Илинка Атанасова (2017). Црквата Свети великомаченик Георгиј – еден век постоење. Кочани: Општина Кочани. стр. 32.