Црква „Св. Атанасиј“ - Новаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Новаци 7.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Новачка
Местоположба

Карта

Координати 41°02′25.6″N 21°27′16.4″E / 41.040444° СГШ; 21.454556° ИГД / 41.040444; 21.454556Координати: 41°02′25.6″N 21°27′16.4″E / 41.040444° СГШ; 21.454556° ИГД / 41.040444; 21.454556
Место Новаци
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Завршено 1868
Архитектонски опис

Свети Атанасиј – главна селска црква во селото Новаци.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во западниот дел од селото, во непосредна близина на основното училиште.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1868 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Главниот влез се наоѓа на западната страна и над него има ниша со фреска на којашто е претставен Свети Атанасиј. На западната страна има отворена припрата, а западниот ѕид од надворешната страна околу главниот влез во целост е живописан. Црквата има и спореден влез на јужната страна. Камбанаријата се издига над северозападниот агол од црквата и во нејзиниот горен дел има по еден правоаголен прозорец на секоја страна. Објектот е обоен во бела боја со ниско црно цокле и е покриен со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата има трпезарија, помошни објекти, базен за верски обреди и гроб.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 13. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Новаци“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]