Црква „Св. Атанасиј“ - Нижеполе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Кукуречанска
Местоположба

Координати 41°1′34.8″N 21°14′28.4″E / 41.026333° СГШ; 21.241222° ИГД / 41.026333; 21.241222Координати: 41°1′34.8″N 21°14′28.4″E / 41.026333° СГШ; 21.241222° ИГД / 41.026333; 21.241222
Место Нижеполе
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изградба XIX век
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Атанасиј (Св. Атанас) — црква во битолското село Нижеполе, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Битолското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата се наоѓа северно од селото, под врвот Пелистер,[1] оддалечена на 45 минути пешачење. Изградена е во XIX век. Има мал конак и простор за одмор, а таму има и чешма. Зачуван е оригиналниот иконостас.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Нижеполе“. Мој Роден Крај. Посетено на 17 јуни 2016.