Црква „Св. Атанасиј“ - Луково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Поглед на црквата „Св. Лука“ во Луково (4).jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Координати 41°20′58.3″N 20°36′12.9″E / 41.349528° СГШ; 20.603583° ИГД / 41.349528; 20.603583Координати: 41°20′58.3″N 20°36′12.9″E / 41.349528° СГШ; 20.603583° ИГД / 41.349528; 20.603583
Место Луково
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изградба 1883
Зограф Аврам Дичов, Јанаки Ненчов
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — главна селска црква во селото Луково.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1883 година од делкан камен со средства од самопридонес на населението.[2][3] Во 1894 година, црквата била зографисана од страна на Аврам Дичов — син на Дичо Зограф — и таа е негово последно дело.[4] Храмот исто така бил зографисан од страна на дебарскиот мајстор Јанаки Ненчов.[5]

Во 2010 година, црквата била ограбена и од неа била одземена 21 икона, кои биле изработени од страна на Аврам Дичов.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со многуаголна апсида во задниот дел. Главниот влез е сместен на западната страна и над него има полукружна ниша со фреска на Апостол Лука, а до внатрешноста води и спореден влез кој се наоѓа на јужната страна и над него има ниша во облик на крст со фреска на патрониот светец Атанасиј Александриски. На јужниот ѕид на црквата има три правоаголни прозорци со иста големина и на иста висина, а правоаголен прозорец има и во средишниот дел на апсидата. Објектот е граден од делкан камен и во целост е покриен со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата се сместени камбанаријата, помошен објект и селските гробишта. Камбанаријата има правоаголна основа и е прилепена до помошниот објект кој се наоѓа паралелно со северната страна на црквата. Градена е од тули и во горниот дел има по еден залачен отвор на јужната и северната, како и по два залачени отвори на западната и источната страна. Во гробиштата се наоѓаат гробовите на родовите: Маџовци, Коловци, Шуминовци, Петановци и Видичевци.[6]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трајковски, Мики (21 септември 2010). „Од црква во Луково однесени 21 икона“. Скопје: Утрински Весник. Посетено на 23 мај 2016.
  3. Дебарско-реканско архијерејско намесништво Архивирано на 20 јуни 2013 г.“. Дебарско-кичевска епархија.
  4. Изложба на икони на свети Наум Охридски во иконописот на Дебарско-кичевската епархија од XVIII и XIX век“. МПЦ. 6 октомври 2010.
  5. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуствo. стр. 262.
  6. Филиповиќ, Миленко (1939). Дебарски Дримкол (српски). Скопје. стр. 138–141.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]