Прејди на содржината

Црква „Св. Атанасиј“ - Ланга (Костурско)

Координати: 40°21′9.8″N 21°4′51.6″E / 40.352722° СГШ; 21.081000° ИГД / 40.352722; 21.081000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј
Αγίου Αθανασίου
Карта
40°21′9.8″N 21°4′51.6″E / 40.352722° СГШ; 21.081000° ИГД / 40.352722; 21.081000
МестоЛанга, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Управа
Архијерејско намесништвоГосненско
ЕпархијаКостурска

Свети Атанасиј (грчки: Αγίου Αθανασίου) — црква во селото Ланга, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е гробишна, сместен на северниот крај на селото. Ова е стар храм, изграден од некогашното македонско население пред трајното населување на сегашните Качауни дојдени од Епир. Внатре се чуваат вредни икони.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Δήμος Ορεστίδος“. Архивирано од изворникот на 23 декември 2010. Посетено на 18 февруари 2021.