Црква „Св. Атанасиј“ - Куклиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Атанасиј
St. Athanasius Church (Kuklish) (1).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Куклиш
Општина Струмица
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Атанасиј
Изградба 1852
Архитектонски опис
Архитектонски стил византиски
Портал „МПЦ“

„Св. Ѓорѓи“христијански храм кој се наоѓа во Куклиш, Општина Струмица.

Црквата била изградена во 1852 година.

Галерија[уреди | уреди извор]