Црква „Св. Атанасиј“ - Конопиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба

Карта

Координати 41°14′59″N 22°04′35″E / 41.24972° СГШ; 22.07639° ИГД / 41.24972; 22.07639Координати: 41°14′59″N 22°04′35″E / 41.24972° СГШ; 22.07639° ИГД / 41.24972; 22.07639
Место Конопиште
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — гробјанска црква во селото Конопиште.[1]

Црквата е сместена на возвишение на излез од селото, а околу нејзе се наоѓаат самите селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Според поставената табла на влезот од црквата, била обновена во 2004 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]