Црква „Св. Атанасиј“ - Иванчишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Втора кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°27′24″N 20°47′16.5″E / 41.45667° СГШ; 20.787917° ИГД / 41.45667; 20.787917Координати: 41°27′24″N 20°47′16.5″E / 41.45667° СГШ; 20.787917° ИГД / 41.45667; 20.787917
Место Иванчишта
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Атанасијцрква во кичевското село Иванчишта, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Кичевското архијерејско намесништво во Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е гробишен храм, изграден пред средината на XIX век. Реновирана е во 1989 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кичевско архијерејско намесништво“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2013-02-12. Посетено на 15 март 2014.