Црква „Св. Атанасиј“ - Жабени (возобновена)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ во селото Жабени (2).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Бистричка
Местоположба
Координати 40°58′8″N 21°23′52″E / 40.96889° N; 21.39778° E / 40.96889; 21.39778Координати: 40°58′8″N 21°23′52″E / 40.96889° N; 21.39778° E / 40.96889; 21.39778
Населено место Жабени
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — селска црква црква во битолското село Жабени.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Портата на црквата

Црквата е сместена покрај регионалниот пат, која ја поврзува Битола со грчката државна граница. Во близина на возобновената црква се наоѓа археолошкото наоѓалиште Старо Жабени.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]