Црква „Св. Атанасиј“ - Дреновци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Дреновци.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Долненско-секиречка
Местоположба

Координати 41°28′23.8″N 21°32′40.5″E / 41.473278° СГШ; 21.544583° ИГД / 41.473278; 21.544583Координати: 41°28′23.8″N 21°32′40.5″E / 41.473278° СГШ; 21.544583° ИГД / 41.473278; 21.544583
Место Дреновци
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Завршено XVII век
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — манастирска црква на Дреновечкиот манастир.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Според своите димензии, архитектурниот стил и живописот, црквата се проценува дека била изградена во XVII век.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е еднокорабна, со правоаголна основа и се одликува по тоа што олтарскиот простор во источниот дел претставува засебен дел со помали димензии и има мала полукружна апсида на источната страна. Кон западната страна на храмот е прилепена камбанаријата којашто има квадратна основа и во горниот дел има по една монофора на секоја страна. Влезот на црквата се наоѓа на јужната страна и над него има ниша со фреска на Атанасиј Александриски. На надворшениот ѕид од засебниот олтарски простор има ниша со фреска во лоша состојба. Внатрешноста на црквата е живописана, а иконостасот е богат со икони и слики. Остатоци од првобитниот живопис единсвено се среќаваат во олтарскиот простор.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешност
Внатрешност

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 18. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Манастир „Свети Атанасиј“, село Дреновци“. OldPrilep. 27 мај 2013.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]