Прејди на содржината

Црква „Св. Атанасиј“ - Драгоманци

Координати: 40°53′34″N 22°3′31″E / 40.89278° СГШ; 22.05861° ИГД / 40.89278; 22.05861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј
Άγιος Αθανάσιος
Карта
40°53′34″N 22°3′31″E / 40.89278° СГШ; 22.05861° ИГД / 40.89278; 22.05861
МестоДрагоманци, Мегленско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архит. типтрикорабна базилика
ИзградбаXIX век
Управа
Архијерејско намесништвоС’ботско
ЕпархијаВоденско-постолско-мегленска

Свети Атанасиј (грчки: Άγιος Αθανάσιος) — црква во селото Драгоманци, Мегленско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Воденско-постолско-мегленската епархија на Цариградската патријаршија.

Храмот е трикорабна базилика типична за своето време. Претставува забележителен пример за духовната архитектура во Меглен. Прогласена е за историски споменик на 2 јуни 1987 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/49633/1175/7-1-1987 - ΦΕΚ 271/Β/2-6-1987“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2020-06-30. Посетено на 18 октомври 2014.